Home

FOREIGN POLICY: Belarus-European Union, Belarus-IMF, Belarus-Russia, Belarus-Lithuania, Belarus-Poland, Belarus-Turkey
SECURITY: Belarusian Nuclear Power Plant, Economic Crisis in Belarus, OSCE - Belarus, NATO and Belarus
TOPICS: death penalty in Belarus, Belarus and Eastern Partnership, Euronest, Belarus silent actions, Breivik in Belarus, Belarus in the Wikileaks
PERSONS: Lukashenka (Lukashenko), Byalyatski (Bialacki, Bialiatski, Beliatski), Bandarenka (Bondarenko), Maira Mora, Аndrzej Poczobut, Carl Bildt, Ferenc Kontra
ORGANISATIONS: Belneftekhim, BelAZ, Belomo, BelTechExport

Switch to English Version Pereiti k russkoi versii

Dialogue for security. The official site of non-governmental  association ]]> Foreign Policy and Security Research center ]]> (Minsk, Belarus)

Rudolf Kučera: Projekt Euroasijské unie - Český rozhlas

Vladiimír Putin - Foto: Jiří Hošek

Vladiimír PutinFoto:  ]]> Jiří Hošek ]]>

Vladimír Putin bude s vysokou pravděpodobností znovu zvolen ruským prezidentem, protože má velkou podporu ruských voličů a ovládá všechny mocenské instrumenty v zemi. Po oznámení své kandidatury vystoupil nyní se zahraničně politickým programem, jenž byl publikován v minulých dnech v novinách Izvestija. Je to projekt ekonomické euroasijské integrace tří států, Běloruska, Ruska a Kazachstánu.

Není pochyby o tom, že touto integrací může vzniknout společenství, které bude ekonomicky velmi významné. Podívejme se například na Kazachstán, jehož zásoby plynu, ropy a dalších významných surovin jsou obrovské. Je to stát, jenž by se podle čistě ekonomických ukazatelů mohl hned zítra stát členem Evropské unie. Jeho hospodářský růst je ročně průměrně 10 procent, deficit státního rozpočtu je zhruba 3,5 procenta, státní zadlužení činí asi 14 procent HDP. O tom se státům Evropské unie může jenom zdát. Mají totiž velmi nízký hospodářský růst a státní zadlužení je o mnoho desítek procent vyšší. Jenže je tu problém. Kazachstán je politicky prezidentský systém, jenž má výrazné nedemokratické rysy, je v to podstatě orientální despocie. Proto by v žádném případě nemohl být přijat do Unie, která je od samého počátku společenstvím demokratických států, splňujících určité náležitosti právního státu. 

Nicméně Vladimír Putin poukazuje na některé další relevantní skutečnosti. Zaprvé od 1.7.2011 existuje mezi Běloruskem, Ruskem a Kazachstánem celní unie. Nyní má následovat další krok, směřující k vytvoření jednotného hospodářského prostoru. Měla by byt vytvořena jednotná pravidla hospodářské soutěže, například v oblasti technických předpisů, tarifů, zemědělských dotací atd. Měla by se také vytvořit jednotná vízová a migrační politika, měly by být odstraněny kontroly na vnitřních hranicích mezi dotyčnými státy. Vladimír Putin mluví o inspiraci Schengenským prostorem Evropské unie. Každý občan si bude moci vybrat, kde bude chtít bydlet, pracovat, podnikat, a všude by se měl setkat se stejnými podmínkami a pravidly. Konečným cílem je pak vytvoření Euroasijské unie, podobné Evropské unii. Má ovšem takovýto ambiciózní cíl vůbec naději? Nejprve bychom se ovšem měli ptát po skutečných motivech tohoto projektu. 

Jeho vlastním jádrem je patrně snaha vytvořit další předpoklady pro větší integraci těchto tří zemí do Evropské unie. Prvním krokem by asi mělo být zrušení víz mezi těmito zeměmi a Unií. Zadruhé zavedení zóny volného obchodu od Lisabonu po Vladivostok. A konečně se pomocí této velké ekonomické integrace dopracovat ke společným politickým institucím a strukturám s Evropskou unií. Jenže to všechno má své problémy. Znovu se vrátím k podstatě Evropské unie. Ta je sice na jedné straně velkým hospodářským prostorem a zónou volného obchodu, ale není jen tím. To nechápe mnoho lidí ani u nás, kteří stále opakují, že politická integrace evropských společenství byla chybou, že zašla příliš daleko a stále varují před nějakým evropským superstátem. Pokud se Vladimír Putin orientuje podle těchto lidí, nemůže Evropskou unii nikdy postihnout v její skutečné podstatě. Proto bychom se měli vrátit k samotným počátkům evropské integrace. Je prokazatelnou skutečností, že evropská integrace začala pod tlakem Spojených států jako snaha politicky a hospodářsky postavit na nohy západoevropské státy, které byly válkou těžce poškozeny a ocitly se náhle tváří v tvář imperiálním plánům Stalinova Sovětského svazu. Sovětský svaz chtěl vytlačit Spojené státy z Evropy a pak ji mocensky ovládnout. Smyslem evropské integrace bylo proto zajištění míru a bezpečí v Evropě a ne hospodářská expanze. Jeden z hlavních architektů evropské integrace francouzský politik Robert Schuman proto nejprve inicioval přijetí Evropské konvence na ochranu lidských práv a vytvoření Rady Evropy, která měla za úkol dbát na ochranu a rozvoj lidských práv a základních svobod. O této konvenci Schuman řekl: Je to základ, na kterém hodláme chránit lidskou bytost proti všem tyraniím a totalitám. Pak teprve se stal autorem známého Schumanova plánu, jenž znamenal počátek hospodářské a politické integrace evropských států. Plán byl vyhlášen 9.května 1950 a tento den si připomínáme jako den Evropy. 

Základní chybou dnešních kritiků Evropské unie je přehlížení politických a hodnotových aspektů evropské integrace a jednostranné zdůrazňování pouze hospodářských aspektů. Evropská unie vždy byla a doufejme, že bude společenstvím demokratických států, které uznávají a chrání lidská a občanská práva a svobody. Bez těchto základů by vlastně ani neměla smysl a byla by jen společenstvím hospodářských zájmů nelišila by se tak zásadně od podobných společenství po celém světě. 

Ve věci hospodářského vývoje můžeme Evropské unii mnoho vytknout, ale po stránce dodržování ústavních práv a svobod nikoli. Tři země, o nichž mluví Vladimír Putin jako o jádru budoucí euroasijské integrace, však mají opačný problém. Bělorusko nelze považovat ani zdaleka za demokratickou zemi, o Kazachstánu jsem se už zmínil a Ruská federace se nachází teprve na cestě hledání vlastního modelu demokracie. Společně plánovaný hospodářský prostor může být postaven na zásadách volného trhu, svobodného pohybu osob, zboží a kapitálu uvnitř společenství, ale nemělo by se zapomínat na to, že to všechno musí stát na skutečně dodržovaných občanských právech a svobodách. Že ale tady není něco v pořádku, můžeme vidět na počtu lidí, kteří z těchto států utíkají nebo by utéct chtěli. Téměř každý by se chtěl dostat nejraději do zemí Evropské unie. Pochopitelně, že důvodem je snaha žít na jisté slušné materiální úrovni, ale vedle toho je stejně silná snaha žít v bezpečí, mít garantovány jisté svobody, užívat jistých občanských práv nebo je moci obhájit před nezávislými soudy. A pokud toto Euroasijská unie nebude alespoň v nějaké přijatelné míře garantovat, nemůže být úspěšná. 

External source of this news: http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/rudolf-kucera-projekt-euroasijske-unie--958949
The Forsecurity.org is not responsible for the content of external websites. However, the Experts of the Foreign Policy and Security Research center can comment the news from external sources. Foreign Policy and Security Research center created by leading Belarusian scientists, experts in the field of history, law, diplomacy in 2008 (Minsk, Belarus). Our spokepersons act as experts in the evaluation of current events in Belarus and abroad. The FPS Office of Media Relations helps members of the news media set up interviews with FPS experts, produces news releases to inform the media and public about FPS research and corporate news, and works with FPS researchers to produce op-eds for publication. The fastest way to get a response to a media interview or op-ed request is to email us. See also section Contacts. Feel free to contact us.



Email Subscribers Only Getting Updates Once A Day


FOR PARTNERS

The FPS Research Center is a nonprofit institution that helps improve policy and decisionmaking through research and analysis. FPS focuses on the issues that matter most such as national security, international affairs, and more. As a nonpartisan organization, FPS operates independent of political and commercial pressures. We serve the public interest by helping lawmakers reach informed decisions on the nation's pressing challenges. Foreign Policy and Security Research Center has the capacity to implement scientific programs, to conduct sociological research, scientific conferences, seminars and lectures. We are open to cooperation with representatives of state agencies, research centers, political parties, international civil society organizations.

FOR MEDIA

Foreign Policy and Security Research center created by leading Belarusian scientists, experts in the field of history, law, diplomacy in 2008 (Minsk, Belarus). Our spokepersons act as experts in the evaluation of current events in Belarus and abroad. The FPS Office of Media Relations helps members of the news media set up interviews with FPS experts, produces news releases to inform the media and public about FPS research and corporate news, and works with FPS researchers to produce op-eds for publication. The fastest way to get a response to a media interview or op-ed request is to email us.

EMAIL US

 You can contact any of our experts (to do this, simply enter his name),  CEO of our Center, or simply ask the site administrator.

We are from Minsk (Belarus)

We are from the Foreign Policy and Security Research Center

Learn more about our interests here

 Please be sure that your email address is correct otherwise we can not contact you.

For example, your mobile phone number with country code

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

]]> fir.bsu.by ]]>


]]> EUXTV ]]>
]]> consilium ]]>

]]> Rambler's Top100 ]]>