- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
zahraniční tiskFoto: Alena Palečková
Bankrot Řeků se odkládá, dostanou další miliardy eur, tak by se daly shrnout titulky zahraničních novin. Jestli obří utrácení pomůže, se ale třeba podle deníku Financial Times ukáže v příštích deseti dnech. Stále je totiž možné, že celý projekt eura zkrachuje.
Do příštího pátku má Itálie zveřejnit konkrétní reformy, Řecko schválit rozpočet na příští rok a zástupci členských států eurozóny oznámit užší integraci. Jestli se to nepodaří, bude to pro společnou měnu konečná, tvrdí Financial Times.
Spiegel zase upozorňuje na to, že se Evropa Řekům nezavděčí ani dalšími miliardami eur. Lidé protestují v ulicích a zdá se, že o euro přestávají stát.
Už teď se museli velmi uskromnit a o další reformy nestojí. Násilí v ulicích navíc ubližuje ekonomice ještě víc - odrazuje totiž turisty, na kterých je ekonomika závislá.
Palestinci se dočkali, první země „západního světa" je uznala jako nezávislý stát, o tom informuje Sydney Morning Herald. Island požádal o uznání Palestiny Radu bezpečnosti OSN.
Sice nezískal dost velkou podporu a Spojené státy navíc pohrozily právem veta, pro Palestince je to ale stejně velmi důležitý krok. Dal jim navíc naději.
Hlavní téma britskýcho novin je stávka státních zaměstnanců. Podle Guardianu by se měli obrnit pevnými nervy nejen všichni Britové, ale také zahraniční turisté.
Země totiž dnes v zásadě nebude fungovat. Kromě zaměstnanců letišť nepřijdou do práce třeba učitelé, takže drtivá většina škol zůstane zavřená.
Daily Telegraph otiskl názor ředitele školy, který ji nechal otevřenou i během stávky. Jejím zavřením by totiž neomezil vládu a úřady, ale jenom děti a jejich rodiče. Profese učitele je poslání, děti a jejich budoucnost by měla být pro kantory důležitější než peníze, píše autor článku. Finance jsou samozřejmě také důležité, zavření školy ale není ten správný prostředek.
Egyptské noviny rozebírají volby, které tento týdne začaly. Třeba list National konstatuje, že negramotní lidé volí třeba pyramidy, mixer, šroubovák nebo vysavač. Právě tyto symboly si totiž jednotlivé politické strany vybraly, aby je poznaly i voliči, kteří neumí číst. Egyptské volební lístky si tak neznalý člověk může splést třeba s katalogem z obchodního domu, dodává National.
Slovenské noviny kritizují hromadné výpovědi lékařů. Třeba slovenské Hospodárske noviny nadepsaly svůj článek titulkem: Umírat budou pacienti. Upozorňuje na to, že výpověď podala například většina anesteziologů, kteří jsou pro fungování nemocnic nezbytní.
Na odděleních ARO je nedokáže nikdo nahradit. To přímo ohrožuje pacienty. Jestli tito léakři nebudou respektovat nouzový stav, hrozí, že pacienti v kritickém stavu zemřou.
Moscow Times komentují dohodu mezi Moskvou a Minskem na dodávkách levnějšího plynu. Podle deníku díky ní může běloruský prezident Alexandr Lukašenko lépe spát. Státní pokladna je totiž prázdná a tuhá zima se blíží. Kreml zase může být spokojený, protože výrazně posílil svůj vliv.
Právě moci Kremlu by se podle Wall Street Journalu měla Evropa bát. Výměnou za levný plyn totiž získaly Rusové většinu běloruského přepravce plynu - firmy Beltransgaz. Moskva tak kontroluje dodávky plynu přes Bělorusko do území do Evropské unie - tedy asi 15 procent.
Rusko sice argumentuje tím, že chce mít ohledně dodávek do Evropy jistotu. To ale současně znamená, že může unii držet v šachu. Zemní plyn je strategická surovina a také důležitá karta v diplomacii.
Hackeři napadli server OSN, to zaujalo Toronto star. Počítačoví piráti napadli server Rozvojového programu UNDP, který ve světě bojuje proti chudobě a zabývá se i otázkami životního prostředí nebo informačních a komunikačních technologií.
Podle deníku je proto ironické, že právě tento fond měl „starý a zranitelný server." Hackeři si stáhli stovky e-mailových adres a přihlašovacích hesel a zveřejnili je na internetu.
Americké noviny plní rozsudek nad lékařem Michaela Jacksona. Conrad Murray dostal čtyři roky vězení za to, že nepřímo způsobil smrt slavného zpěváka.
Podle Los Angeles Times by měl rozsudek hlavně varovat ostatní lékaře, aby vždy dávali na první místo zájem pacienta - i když je to nepříjemné. Deník ale současně upozorňuje na to, že Conrad Murray stráví ve vězení nejspíš jen dva roky ze čtyř let. V Kalifornii je totiž běžné, že se polovina trestu odpouští.
Autor:
Zdeněk Strnad Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů |
Stanice: ČRo Rádio Česko
Čas vysílání: po-pá 9.41
- Diskuze
- Vytisknout
- Doporučit e-mailem