- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
Mindaugas Grinius 2012-01-01 19:44
Kiti metai bus išskirtiniai tiek ketinantiems įsigyti naudotą automobilį, tiek juos parduodantiems. Automobilių kainos Lietuvoje gali drąstiškai pasikeisti. Viską lems padėtis Rusijoje. Mat kai ši šalis prieš keletą savaičių įstojo į pasaulinę prekybos organizaciją (PPO), ji bus priversta mažinti muitus įvežamiems automobiliams. Tuomet rusai ims šluoti automobilius, kaip iki liepos 1 dienos tai darė baltarusiai. Mašinų kainos tuomet neišvengiamai augs.
1/2
Kai Rusija atvers savo rinką sumažintais automobilių muitais, jos pasotinti bus praktiškai neįmanoma. M.Patašius
Kai Rusija atvers savo rinką sumažintais automobilių muitais, jos pasotinti bus praktiškai neįmanoma. M.Patašius
„Pirmasis kitų metų pusmetis - pats geriausias laikas tiems, kas svarsto apie nenaujo automobilio pirkimą. Nuo šio rugpjūčio pardavimai beveik mirę, kainos itin žemos. Tačiau vos tik pajudės muitų reikalai Rusijoje, kainos tuoj pat šaus į viršų. Tik niekas dar tiksliai negali atsakyti, kada tai įvyks“, - kalba Vismantas Baršys, bendrovės „Autopark.lt“ vadovas.
Per metus daugiau nei 1000 automobilių pardavusios bendrovės vadovas pateikia keletą pavyzdžių, kaip kito naudotų automobilių kainos prieš liepos 1 dieną, kai Baltarusijoje įsigaliojo tokie pat mokesčiai automobiliams kaip Rusijoje ir po to. Iki liepos 1-osios kaimyninės šalies piliečiai tiesiog šlavė automobilių pardavimo aikšteles, turgus.
Dabar kainos - žemos
Štai už 2006 metų „Honda Accord“ su 2 litrų darbo tūrio benzininiu varikliu baltarusiai iki liepos 1 dienos buvo pasiruošę mokėti apie 35 tūkstančius litų. Dabar tokį automobilį gali parduoti už maždaug 25 tūkstančius litų.
Su daug degalų vartojančias automobiliai reikalai dar prastesni: 3 metų senumo „Subaru Tribeca“ prieš pusmetį kainavo 70 tūkstančių, dabar - 50 tūkstančių litų.
„Net toks paklausus automobilis kaip dyzelinis „Škoda Octavia“, kurį anksčiau nupirkdavo per vieną - dvi dienas, dabar pastovi ir savaitę kitą“, - situaciją rinkoje apibūdina verslininkas.
Naudotų automobilių verslu užsiimantis Vitalijus Kucevičius taip pat mano, kad dabar labai geras laikas įsigyti automobilį. „Šiuo metu kainos tikrai kirtę, gerokai didesnė automobilių pasiūla, prekyba juda vangiai“, - kalba jis. Pavyzdžiui, besidairantys kelerių metų „Toyota Corolla“ automobilio, dabar turi dvigubai didesnį pasirinkimą nei buvo prieš pusmetį.
Pašnekovas teigė girdėjęs apie ketinimus liberalizuoti Ukrainos naudotų automobilių rinką, tačiau dėl Rusijos nėra didelis optimistas: „Manau, bus gana ilgas preinamasis laikotarpis, kol Rusija sumažins muitus“.
Laukia oficialių žinių
Tomas Norbutas, bendrovės, Marijampolėje valdančios „Autocentrum A5“ automobilių prekybos aikštelę, vadovas sakė jau prieš porą savaičių nusiuntęs paklausimą dėl muitų į Lietuvos ambasadą Rusijoje. Nors buvo pažadėta padėtį išsiaškinti kuo greičiau, tačiau atsakymo kol kas negavo.
„Mano neoficialiomis žiniomis, kitais metais Rusijoje muitai įvežamiems automobiliams turėtų mažėti 5-10 procentų, o iki 2018 metų - per pusę“, - kalba T.Norbutas. Pastaruoju metu Marijampolėje automobilių dairos pavieniai kirgizai, tadžikai, baltarusiai. Užsuka ir lenkai, vieną kitą automobilį įsigyja ir lietuviai.
Verslininko nedrįso prognozuoti, kaip kitais metais keisis naudotų automobilių kainos:
„Viena aišku - metai bus permainingi ir įdomūs, kainas lems labai daug veiksnių“.
V.Baršys įsitikinęs, kad kai Rusija atvers savo rinką sumažintais muitais, jos pasotinti bus praktiškai neįmanoma. Gana kukli naudotų automobilių pasiūla Lietuvoje dar labiau sumažės, o kainos augs.
Kada tai gali įvykti, ar Rusija išsiderės ilgesnį pereinamąjį laikotarpį - į šiuos klausimus atsakymų niekas nežino.
Laimėti gali visi
„Įprastai muitų pakeitimai nevykdomi greitai, tikėtina, kad jie gali keisti metų viduryje arba antroje metų pusėje“, - samprotauja V.Baršys.
2012 metų pirmoji pusė ieškantiems naudoto automobilio bus palanki ir dėl to, kad gali dar labiau sumažėti pirkėjų iš Baltarusijos. Mat nuo metų pradžios 20 procentų Pridėtinės vertės mokesčiu bus apmokestinami visi į Baltarusiją įvežami automobiliai.
Tiesa, tai itin didelės įtakos neturės, nes baltarusiai, atradę skylių bendroje su Rusija muitų sąjungoje, pastaruoju metu vis tiek daugiausiai automobilių perka ne sau, bet gabena toliau į „plačiąją tėvynę“.
„Tačiau kitais metais gali laimėti visi: ir automobilių pardavėjai, ir pirkėjai. Svarbu nepražiopsoti svarbių žinių ir sulaukti sau naudingiausio momento“, - pataria V.Baršys.
Žymės: kaina | automobilis | verslas | Rusija | muitai