- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
Provoz zahajuje první vysokotlaký plynovod mezi Polskem a Českem (ilustrační foto)
Autor: Eva
Holá
Česko a Polsko propojí první společný vysokotlaký plynovod. Jeho provoz odpoledne slavnostně zahájí premiéři obou zemí, Petr Nečas a Donald Tusk v polském Těšíně. V Chotěbuzi na Karvinsku pak podepíší takzvanou propojovací dohodu a hned poté začne plyn proudit do jižního Polska.
Nový plynovod nazvaný STORK je dlouhý přes 30 kilometrů. Pokryje vysokou spotřebu především v hustě osídleném Horním Slezsku na jihu Polska. V blízké době by mohl plyn proudit oběma směry podle toho, jak to bude v danou chvíli zpotřebí a jaké podmínky si plynárenské společnosti dohodnou.
„Jde o historicky první vysokotlaké potrubní spojení mezi oběma státy a první etapu napojení na takzvaný severojižní koridor,“ uvádí Milan Řepka z plynárenské společnosti Net4gas.
Audio
Otevření nového česko-polského plynovodu sleduje redaktor ČRo Martin Knitl
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera se zvýší bezpečnost dodávek do obou zemí a především do průmyslových regionů, které si jsou velmi podobné.
Plynovod STORK je součástí propojení severního a jižního terminálu, tedy Baltského a Jaderského moře. Jsou to terminály na zkapalněný plyn, které mohou v případě výpadku ruského plynu částečně nahradit dodávky, a to nejen pro Polsko a Českou republiku, ale i pro další země.
Audio
Ranní interview s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem se týkalo propojení Česka a Polska plynovodem
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
„Je to klíčová energetická aktivita zemí Visegrádské čtyřky, proto se zásobování plynem týká i dalších zemí, jako je Slovensko a Maďarsko,“ říká Hüner.
Výhodou pro Polsko je přímé napojení na české podzemní zásobníky plynu. Zájmem obou stran je kromě obchodu především stabilita dodávek strategické suroviny.
Plynovod nemá dostatečnou kapacitu a zajišťuje pouhých 6 procent celkové české spotřeby. „Ale víme ze zkušeností z roku 2009, jak byl dobrý plynovod na Hoře Svaté Kateřiny, který měl také nedostatečnou kapacitu,“ upozorňuje Hüner.
Na českém území měří plynovod 10 kilometrů a jeho stavba stála 7 milionů Eur. „Ty peníze jsou spolufinancovány provozovatelem české přepravní soustavy - společností Net4gas a Evropskou komisí z Fondu obnovy evropské infrastruktury," říká Oldřich Petržilka, ředitel České plynárenské unie, který se také dnešního otevření zúčastní.
Audio
Ředitel České plynárenské unie Oldřich Petržilka mluví o otevření nového plynovodu
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
„Hlavně je to ale první stavba, která naznačuje nový směr výstavby sítí ve střední Evropě," vysvětluje Petržilka. „Zemní plyn tradičně tekl z východu na západ a tím, že plyn přijde od severu, se toky brzy začnou obracet ze severu na jih."
Plynovod STORK je prvním potrubím, které tento směr sleduje a brzy ho mají doplnit další. Klesne tím pravděpodobně transit plynu přes Ukrajinu.„Logicky to dopadne na Ukrajinu, protože místo dvou cest - přes Ukrajinu a Bělorusko - budou existovat tři cesty - Ukrajina, Bělorusko a Severní moře," míní Petržilka.
„Ty hlavní nárůsty přepravy se pravděpodobně převedou do plynovodu Nord Stream, který je nový a moderní, vede mořem, takže se na něm nedají očekávat žádné obchodní komplikace," dodává Oldřich Petržilka.
Nový projekt se podle Petržilky chystá i na Moravě „ Na českém území by měla být posílena linka z jižní na severní Moravu. Hovoří se o novém plynovodu který se bude pravděpodobně jmenovat Moravia," prozrazuje.
Evropská síť plynovodů by mohla být v budoucnosti obohacena plynovodem Nabucco, který by přivedl plyn z Asie do Evropy mimo Ukrajinu a Rusko. Pokud bude realizován, plyn by do České republiky proudil právě novou propojkou. O jeho realizaci se zatím nerozhodlo, hlavní slovo mají investoři, především RWE. Plynovod není finančně návratný a je třeba počítat s dotacemi Evropské unie.