- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
Minsk (ilustrační foto)
Autor: Fotobanka
stock.xchng
Varšava se omlouvá běloruské opozici za fatální přehmat, kterého se dopustila polská generální prokuratura. Ta totiž předala Bělorusku údaje kompromitující běloruské disidenty. Minsk tak získal přehled o osobních účtech lidí, kteří jsou oponenty režimu. Stejně se zachovala i Litva.
Polská generální prokuratura předala Bělorusku bankovní údaje o účtech sedmnácti běloruských občanů. Litva dokonce až čtyř stovek disidentů. Byl mezi nimi i vězněný disident Ales Bjaljacký, šéf respektované běloruské nevládní organizace Vjasna. Běloruské orgány ho obviňují z daňových podvodů a ukazuje se, že ho před časem zatkli právě na základě informací z Polska.
Audio
O případu selhání Varšavy vůči běloruské opozici mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
"Oficiální orgány, prokuratura Polské republiky a Litevské republiky, poskytly běloruským orgánům na jejich žádost informace o bankovních účtech řady opozičních představitelů Běloruska. Především známého ochránce lidských práv a šéfa respektované běloruské nevládní organizace Vjasna Alese Bjaljackého. Bjaljacký byl následně zatčen a v současné době je ve vyšetřovací vazbě. Čeká na obvinění z defraudací v přepočtu za 120 000 euro. Za ukrývání financí před daňovým úřadem mu hrozí deset let vězení,“ říká Vladislav Jandjuk.
Bělorusko využilo mezinárodní smluvní systém o finančních převodech. Požádalo tak některé Evropské země o informace o bankovních kontech konkrétních lidí, především tedy oponentů režimu.
Polská generální prokuratura tyto údaje Minsku poskytla i přesto, že generální prokurátor před časem svým podřízeným rozeslal předpis, že v případě Běloruska mají tuto mezinárodní dohodu ignorovat. Našel se ale zřejmě horlivý úředník, který údaje předal. Ministr zahraničí Sikorski dnes přiznal, že jde o trestuhodnou chybu a běloruské opozici se omluvil. Nyní se hledá úředník, který Bělorusku citlivé údaje předal.
„My ale omluvu považujeme za nedostatečnou. Omluva nemůže panu Bjaljackému 10 let, které může eventuálně strávit ve vězení,“ uvádí Jandjuk.
Ironií je, že Polsko je jedním z nejsilnějších zastánců běloruské opozice. Pro běloruskou opozici je to šok. Vnímají to jako kompromitaci Varšavy. Ministr Sikorski již oznámil, že kvůli tomuto přehmatu zdvojnásobí pomoc běloruské opozici.
Česko vinu odmítá
Podle běloruských opozičních novin a polského deníku Gazeta Wyborcza kompromitující materiál do Běloruska posílala i Česká republika. České úřady se ale brání a podobné spekulace odmítají. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková:
„Ministerstvo spravedlnosti neeviduje ve vztahu k Bělorusku žádný spis obdobného charakteru. Lze tedy říci, že ministerstvo právní pomoc v této věci nevyřizovalo, ani o ni nebylo žádáno. S ohledem na to, že vůči Bělorusku nemohou české soudy postupovat v přímém styku, lze také s velmi vysokou pravděpodobností vyloučit i to, že by zmíněnou žádost vyřizovaly české soudy.“
Vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničí Jaroslav Kurfürst to potvrzuje a odmítá, že by k něčemu takovému, byť nevědomky, došlo:
„My jsme tu informaci samozřejmě zaznamenali a začali jsme prověřovat, jestli to pravda je. Po kontaktování všech možných institucí jsme nenarazili na žádný náznak toho, že by česká strana nějaké údaje o běloruské opozici a bankovních kontech běloruskému režimu poslala.“
„Považujeme to za naprosté zneužití mezinárodních mechanismů a konvencí, které jsou vymyšlené k úplně jiným účelům. Je to podpásovka a něco, co dále diskvalifikuje Lukašenkův režim z civilizovaného světa. Je to zoufalé a pro nás naprosto nepřijatelné,“ dodává Jaroslav Kurfürst.