- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
AG
Politycy ws. Białorusi. Fotyga: polityka Polski niekonsekwentna
- Od dłuższego już czasu obserwujemy proces osuwania się Białorusi w strefę wpływów Federacji Rosyjskiej. Był okres, w którym Alaksandr Łukaszenka próbował rozgrywać tam swoją pozycję, ale teraz - wydaję mi się - jego pole manewru jest ograniczone - stwierdza Anna Fotyga(
"Zwroty w polityce polskiej względem Mińska"
- W ostatnich dwóch latach miało miejsce kilka zwrotów w polityce polskiej względem Mińska. I dziś rzeczywiście mamy pewien problem (...). Oczywiście jest skandalem to, co robi przywódca Białorusi, ale to żadna nowość. Łukaszenka od bardzo dawna robi rzeczy skandaliczne. I trzeba umieć sobie z tym radzić, a nie odwracać się jak chorągiewka - zaznacza.
- Jeśli zaś chodzi o postawę Unii Europejskiej w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem, to była ona logiczna i konsekwentna, gdy Polska była w zasadzie uznanym i wiodącym autorytetem w sprawach Białorusi. Mieliśmy bowiem rzetelne informacje o Białorusi oparte chociażby na kontaktach z żyjącymi tam osobami polskiego pochodzenia. Jednak od dłuższego już czasu Polska nie jest takim autorytetem, a nawet wpisuje się w politykę innych państw i dziś mamy tego efekty. Polityka wschodnia UE jest zdominowana przez nadmierne oparcie jej na współpracy gospodarczej z Federacją Rosyjską i jednocześnie przymykanie oka na rozszerzające się wpływy Rosji - uważa Fotyga.
"Kilka tygodni będziemy mieli okres napięcia"
Zdaniem Dariusza Rosatiego (PO) Polska powinna obecnie "umacniać swą pozycję jako kraj, który kształtuje politykę Unii Europejskiej wobec Białorusi", zabiegając m.in. o zwiększenie unijnych środków na działalność informacyjną wśród obywateli tego kraju.
Rosati ocenił, że decyzja władz Białorusi, które dzień wcześniej zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku, by opuścili ten kraj i udali się na konsultacje, nie będzie miała długotrwałych skutków dyplomatycznych i po okresie napięcia sytuacja zacznie się normalizować.
- Łukaszenka musi utrzymywać równowagę. On nie chce się rzucić w ramiona Rosji. Dla niego cały sens polityki polega na graniu na dwa fronty i w związku z tym nie może zamknąć jednego frontu całkowicie - powiedział Rosati. - Przypuszczam, że przez kilka tygodni będziemy mieli okres napięcia, a potem stopniowo Białorusini będą dawali do zrozumienia, że są gotowi przyjąć ambasadorów.
"Łukaszenka nie spodziewał się, że reakcja Unii będzie szybka"
W ocenie Rosatiego decyzja władz Białorusi w sprawie ambasadorów Unii Europejskiej oraz Polski to swego rodzaju "testowanie gruntu". - Łukaszenka musiał jakoś zareagować na sankcje i uznał, że będzie prowadził taką taktykę wyizolowania Polski z Unii, także dla celów propagandy wewnętrznej, krajowej, że Polska destabilizuje sytuację na Białorusi, że wspiera, finansuje opozycję - powiedział.
B. szef MSZ podkreślił, że bardzo ważnym sygnałem dla władz Białorusi, iż taktyka izolowania Polski nie przyniesie żadnych rezultatów, jest "błyskawiczna i solidarna" decyzja innych krajów UE o wycofaniu swoich ambasadorów z Mińska. - To naprawdę robi wrażenie. (...) Myślę, że Łukaszenka nie spodziewał się, że reakcja Unii będzie tak szybka - dodał Rosati.
Jego zdaniem Polska powinna obecnie konsekwentnie zabiegać o to, by UE znacząco zwiększyła środki na "sensowną akcję informacyjną, edukacyjną na Białorusi". - To jest klucz, spowodowanie, że wreszcie obudzi się tam społeczeństwo i powie: "Chcemy innych rządów". To jest długofalowa praca - oświadczył Rosati.