- Home
- About
-
Staff
- Commentaries by FPS Staff
- Rusakovich Andrei Vladimirovich
- Rozanov Anatoliy Arkadievich
- Research Briefs
- Tihomirov Alexander Valentinovich
- Shadurski Victor Gennadievich
- Sidorchuk Valery Kirillovich
- Brovka Gennady Mikhailovich
- Gancherenok Igor Ivanovich
- Malevich Ulianna Igorevna
- Prannik Tatiana Alexandrovna
- Selivanov Andrey Vladimirovich
- Sharapo Alexander Victorovich
- Testimonials
-
Conference Proceedings
- Amber Coast Transport Initiative Project Concept
- Nato and Belarus - partnership, past tensions and future possibilities
- OSCE High-Level Seminar on Military Doctrine
- Poland-Belarus: perspectives of cross-border cooperation
- Polish-Belarussian Transborder Customs Cooperation: сurrent Problems and Challenges
-
Reports
- We see the significant reduction of the U.S. Army in Europe
- NATO's International Security Role
- International seminar on issues in the Collective Security Treaty Organization
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2011
- Belarus - Poland: two decades of international relations
- Belarus-Turkey: The ways of cooperation - 2009
- International seminar Belarusian Diaspora: Past and Present
- The first Round Table
-
News Releases
- The conference on Overcoming the financial crisis
- Round Table on history and future of Belarus-Poland cooperation
- Seminar on Belarusian diaspora: past and present
- The conference on Belarus in the Modern World
- The conference on Economic, legal and informational aspects of cooperation in customs sphere
- Comments
- Contact
więcej zdjęć
Uchwała w sprawie Białorusi została przyjęta przez aklamację. Przygotowała ją Komisja Spraw Zagranicznych, a jeden z priorytetów to m.in. domaganie się "natychmiastowego wypuszczenia na wolność piętnastu więźniów sumienia" oraz apel do wszystkich parlamentów krajów europejskich o aktywne wspieranie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi.
- To symboliczny, ale bardzo istotny gest - gest solidarności z białoruskim społeczeństwem, gest świadczący o niezmienności polskiej polityki wobec Białorusi. Regularnie kontaktuję się z białoruskimi organizacjami pozarządowymi i wiem, że dla nich takie gesty - jak przyjęta dziś przez polski Sejm przez aklamację uchwała ma duże znaczenie: daje nadzieję i wsparcie. Pokazuje, że białoruscy działacze nie są osamotnieni w swojej walce - podkreśla poseł Robert Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Również w piątek z inicjatywy posła Tyszkiewicza, w Sejmie ma formalnie ukonstytuować się Parlamentarny Zespół ds. Białorusi. W podobnej formule istniał już w poprzednich kadencjach, w każdej jednak - tak jak wszystkie komisje i zespoły parlamentarne - musi być ponownie powoływany. Celem zespołu będzie wspieranie białoruskiego społeczeństwa, podejmowanie inicjatyw na rzecz demokratyzacji Białorusi zarówno w polskim Sejmie, jak i we współpracy z parlamentami innych państw europejskich oraz kreowanie na poziomie parlamentarnym jednoznacznej i klarownej polityki Polski wobec Białorusi. W Zespole ds. Białorusi znajdą się przedstawiciele wszystkich klubów. Do zespołu, oprócz posła Roberta Tyszkiewicza, wejdą bowiem m.in.: poseł Andrzej Halicki (PO), poseł Adam Lipiński (wiceprzewodniczący PiS), poseł Arkadiusz Mularczyk (szef Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski), poseł Artur Dębski (sekretarz klubu Ruch Palikota), poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).
Tekst uchwały Sejmu RP w sprawie sytuacji w Republice Białoruś:
Dramatyczna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi, w szczególności zaś fala represji politycznych, która przetoczyła się przez Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich w grudniu 2010 r. wymaga solidarności europejskiej.
My, posłowie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej domagamy się natychmiastowego wypuszczenia na wolność więźniów sumienia, w tym:
Alesia Bialackiego, Mikałaja Autuchowicza, Andreja Sannikaua, Mikołaja Statkiewicza, Zmiciera Bondarenki, Pawła Sewieryńca, Zmiciera Daszkiewicza, Edwarda Łobau, Siargieja Kawalienki, Mikołaja Dziadoka, Igora Aliniewicza, Aleksandra Franckiewicza, Ewgenija Waskowicza, Artioma Prokopienki, Pawła Syramołotowa.
Apelujemy do parlamentów krajów Unii Europejskiej i Rady Europy o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi, a także o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku.
Popierając inicjatywę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, obrońcy praw człowieka na Białorusi, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża wdzięczność parlamentarzystom wszystkich krajów Unii Europejskiej i Rady Europy, którzy poparli kandydaturę Alesia Bialackiego i apeluje o dalszą aktywność w tej sprawie.
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok